Ми, священнослужителі та парафіяни, вірні чада Запорізької єпархії Української Православної Церкви, ознайомившись з проектом рішення та звернення до нас депутатів Запорізької міської ради, вважаємо за необхідне підкреслити — ми не бачимо сенсу в тому щоби виправдовуватися, або пояснювати очевидні речі.
Наша совість перед Богом та людьми є чистою.
Ми і надалі будемо сумлінно служити Богові і людям, працювати, допомагати тим, хто цього потребує, та молитися за наш народ і нашу Вітчизну.
Впевнені, що це є найвищим проявом патріотизму. На відміну від популістських кроків, якими зазвичай прикривають розкрадання бюджетних коштів, корупцію та скандали.
Кожен з депутатів має можливість об’єктивно оцінити ситуацію. Для цього можна відвідати наші Богослужіння та послухати, про що йдеться у проповідях. Або взяти участь у благодійних проектах, що проводяться силами єпархії заради підтримки наших співгромадян, особливо тих, хто постраждав внаслідок конфлікту.
Водночас ми вважаємо неприпустимим зовнішнє втручання у канонічне життя нашої Церкви. Адже ви ж не вказуєте, наприклад, спеціалістам атомної станції як потрібно нею керувати, оскільки це може призвести до трагічних і страшних наслідків. Подібна теза справедлива і для духовної сфери, в якої ви нічого не розумієте.
Ви, як обранці народу, повинні мати знання у галузі державного управління, проте оскільки у наших учбових закладах немає викладання богословських дисциплін, широкий загал погано розуміється на питаннях канонічного устрою Церкви. Саме тому сьогодні ми чуємо такі чудернацькі вислови, як, наприклад, «ми маємо визнану церкву, яка … є єдиною канонічною правонаступницею Київської митрополії».
Зміна канонічного устрою Церкви — це не те саме, що зміна місця роботи чи проживання. Канонічний устрій Церкви створювався протягом тисяч років та не може бути трансформований на догоду скороминущим обставинам сьогодення, які, до того ж мають переважно необґрунтований, популістський та емоційний характер.
Київська Митрополія наразі існує та очолюється Блаженнішим Митрополитом Онуфрієм, і не потребує жодного правонаступника, оскільки сама може виконувати свої обов’язки і здійснювати свої права.
Крім того, у нашій країні, згідно Конституції, «жодна релігія не може бути визнана державою як обов’язкова». Якщо ми живемо у правовій державі (що повинні гарантувати і ви, депутати місцевої влади), то примусове притягнення віруючих до лав новоутвореної релігійної організації «пцУ» є антиконституційним і протизаконним.
Також потрібно пам’ятати, що стаття 9 Європейської Конвенції з прав людини передбачає право на свободу думки, совісті та релігії; це право включає, зокрема, свободу сповідувати свою релігію або переконання під час богослужіння, навчання, виконання та дотримання релігійної практики і ритуальних обрядів як одноособово, так і спільно з іншими, як прилюдно, так і приватно.
Якщо ви підтримуєте позицію про те, що місце України знаходиться серед країн ЄС, то повинні як депутати і державні діячі впроваджувати засадничі принципи європейської спільноти, насамперед процитований вище принцип права на свободу совісті, й у внутрішньодержавному житті.
Більш того, для життєздатності будь-якої країни не є припустимим сприяти порушенню її Конституції та законам. І вам, як представникам влади, потрібно завжди про це пам’ятати. І бути справжніми патріотами, а не популістами, які йдуть по шляху беззаконня та наруги над фундаментальними правами своїх співгромадян.
Прес-служба Запорізької єпархії Української Православної Церкви