×
Среда, 15 Мая 2024
свт. Афана́сия Великого;
блгв. кн. Бори́са;

блгв. кн. Гле́ба;

свт. Афана́сия;
прп. Афана́сия Ся́ндемского;
мч. Е́спера;

мц. Зо́и;

мчч. Кириа́ка,
Феоду́ла;

равноап. блгв. и равноап. царя Бори́са, во Святом Крещении Михаи́ла;
Икон Божией Матери: Путивльская.


При поддержке: azbyka.ru
Рад приветствовать всех посетителей нашего сайта.
Пусть он поможет Вам найти дорогу к Богу и будет полезен в деле Вашего спасения!
Высокопреосвященный Лука, митрополит Запорожский и Мелитопольский

Сайт hram.zp.ua — информационный интернет — ресурс Запорожской епархии Украинской Православной Церкви (далее — Платформа).
Основными задачами сайта являются:
— освещение многообразия жизни православия в Украине, а также событий и вопросов, которые интересны верующим или интересующимся православием гражданам нашей страны;
— освещение деятельности епархии, митрополита Запорожского и Мелитопольского Луки, предоставление информации о совершении богослужений и празднованиях, о тенденциях развития православной веры в регионе, а также отображение официальной позиции епархии по поводу церковных и социально-культурных событий;
— размещение справочной информации о работе епархиального управления, кафедральных соборов, храмах, благочиниях, монастырях;
— создание коммуникационных возможностей для упрощения общения православных верующих с духовенством епархии;

Сайт создан по благословению архиепископа Василия в 2008 году. С апреля 2009 года работу редакции епархиального сайта благословил владыка Иосиф, епископ Запорожский и Мелитопольский.

C 29 декабря 2010 года —  работу редакции епархиального сайта благословил и лично курирует Высокопреосвященный Лука, митрополит Запорожский и Мелитопольский.

ОГРАНИЧЕНИЯ:

1. Все материалы, опубликованные на сайте, соответствуют официальным документам, но не могут быть использованы в качестве таковых с целью обжалования, перепечатки в прессе или для прочих, в том числе юридических или судебных действий.

2. Все права на материалы, опубликованные на сайте, защищены согласно украинскому и международному законодательству об авторских правах. При использовании текстов сайта в электронных СМИ ссылка на сайт «Запорожская епархия УПЦ» обязательна, при использовании материалов в Интернете обязательна гиперссылка на hram.zp.ua или страницу материала.  При этом обращается внимание, что на сайте публикуются и материалы других интернет — источников. В этом случае — правообладателем материалов является источник публикации и использование данных материалов необходимо осуществлять в соответствии с правилами, которые указаны авторами или правообладателями материалов.

Редакция может не разделять точки зрения, представленные в публикациях авторов.

На сайте не публикуются материалы, содержащие открытые призывы к насилию, разжиганию межнациональной или религиозной вражды, противоречащие действующему законодательству Украины.

Читатели имеют возможность оставлять комментарии к публикациям сайта.

Не допускаются комментарии, содержащие оскорбления, переход на личности, выяснение личных отношений, личную переписку, совершенно не касающиеся темы публикации, набранные ПРОПИСНЫМИ буквами, содержащие бездоказательные обвинения других участников, экстремистские высказывания, провокационную информацию и т.д.

Все комментарии проходят модерацию. Комментарии, нарушающие указанные выше требования — удаляются.

 

Сбор личной информации

Платформа может собирать, сохранять и использовать такие виды личной информации:

  1. информация о вашем компьютере и о посещении и использовании вами Платформы;
  2. информация, предоставляемая вами при регистрации на Платформе;
  3. информация, отправляемая вами на Платформу при использовании форм;
  4. информация, полученная с вашего согласия от сторонних OAuth сервисов;

Использование вашей личной информации

Личная информация, переданная нам посредством Платформы, будет использоваться для следующих целей:

  1. администрирования Платформы;
  2. идентификации;
  3. персонализации Платформы для вас;
  4. предоставления вам доступа к материалам, размещенным на Платформе;
  5. отправления вам писем по электронной почте;
  6. обработки обращений, связанных с вами на Платформе;
  7. сохранения Платформы в безопасности и предупреждения мошенничества.

Платформа не будет предоставлять вашу личную информацию третьим лицам.

Разглашение личной информации

Платформа может раскрыть вашу личную информацию любому из наших сотрудников исходя из необходимости для целей, изложенных в этой Политике.

Мы можем раскрыть вашу личную информацию любому члену нашей группы компаний в той мере, насколько это уместно для целей, изложенных в этой Политике.

Мы можем раскрыть вашу личную информацию:

  1. в том случае, когда мы обязаны это сделать согласно закону;
  2. в связи с любыми текущими или будущими судебными делами;
  3. с целью установления, осуществления или защиты наших законных прав (в том числе предоставления информации третьим лицам в целях предотвращения мошенничества);

Запорожская епархия УПЦ
Запорожская епархия УПЦ 38 (061) 224-83-95 ул. Кияшко, 26 г. Запорожье, 69041
https://hramzp.ua/konkurs-ese-pamyati-yaroslava-mudrogo-2
голосов: 0
0 0
22 Марта 2017 г

В межах святкування днів Ярослава Мудрого був організований міський конкурс есе, присвяченого пам’яті цього святого, культурного і політичного діяча Київської Русі. Організаторами конкурсу виступили Департамент освіти і науки Запорізької міської ради, Класичний приватний університет та Методичний центр Запорізької єпархії УПЦ.

Ранее на тему:
конкурс есе пам'яті Ярослава Мудрого
Встреча «Мудрость Слова»
КОНКУРС ЕСЕ ПАМ’ЯТІ ЯРОСЛАВА МУДРОГО: КРАЩІ РОБОТИ. ЧАСТИНА 7
КОНКУРС ЕСЕ ПАМ’ЯТІ ЯРОСЛАВА МУДРОГО: КРАЩІ РОБОТИ. ЧАСТИНА 6
https://hramzp.ua/wp-content/uploads/2017/03/8451fae78b6a67a12ffed23a03c952ee_XL.jpg https://hramzp.ua/wp-content/uploads/2017/03/8451fae78b6a67a12ffed23a03c952ee_XL-150x150.jpg
Узнавайте о событиях первыми. Подпишитесь на наш Telegram

Учням 8-11 класів були запропоновані наступні теми: «Чому князь Ярослав отримав прізвисько «Мудрий»?»; «Ярослав Мудрий: шлях до святості»; «Ярослав Мудрий: дипломатичні стосунки з Європою через династичні шлюби»; «Чи можна назвати Київ містом Ярослава Мудрого?».

Пропонуємо вам ознайомитися з роботою переможця (друге місце) – Черепова Анастасія, учениця 10 класу Запорізької загальноосвітньої вечірньої школи № 31 (керівник – Отришко Валентина Юріївна).

Чи можна назвати Київ містом Ярослава Мудрого?

Так, можна! Бо при Ярославі засяяв Київ золотоверхими куполами, заблищав Золотими Воротами, загомонів яскравими базарами, заговорив різними мовами!  Як свідчить Літопис руський, передчуваючи наближення смерті, князь Ярослав зібрав своїх синів і промовив до них і сьогодні актуальні слова: «…Сини мої, майте межи собою любов, бо ви є брати від одного отця і одної матері. І якщо будете ви в любові межи собою, то й Бог буде в вас, і покорить Він вам противників під вас, і будете ви мирно жити. Якщо ж будете ви в ненависті жити, у роздорах сварячись, то й самі загинете, і землю отців своїх і дідів погубите, що її надбали вони трудом великим…»

Час правління Ярослава Мудрого (1016–1054) знаменний розквітом Київа і Київської Русі. Ярослав Мудрий ввійшов в історію не тільки як великий державний діяч. Він показав себе і як людина, що зуміла перебороти самого себе. Характер Ярослава був далеко не простий. Фігура, складена із протиріч: жорсткий диктатор і мудрий книголюб; лукавий політик і вдохновенний будівельник. Да і важко навіть передбачити добродушність в характері Ярослава. Адже мати його була половчанкою. В його жилах текла гаряча и яросна кров жителів половецьких степів.

Не володіючи фізичною силою, будучи кульгавим, Ярослав був хоробрим воїном і відважно вів військо в бій. Народившись  язичником, він став дійсним християнином, якого причислили до лику святих. Великий князь показав себе людиною винятково різнобічною. Час Ярослава – час внутрішньої стабілізації, що сприяла зростанню міжнародного авторитету Русі. За часів Ярослава досяг  небувалого розквіту стольний КиЇв – він ні в чому не поступався головному місту того часу – Константинополю, який наші пращури називали Царградом (тепер це Стамбул).

Київська Русь за князя Ярослава була великою і могутньою державою Європи. Дивлячись на вдалу зовнішню політику Ярослава Мудрого, вражаєшся: князь-політик підтримував добрі відносини із сцсідами, уникав воєн з іншими країнами. І хоч окремі збройні сутички князю довелося вести, проте з жодною європейською державою Київська Русь часів його князювання не мала тривалого протистояння. Перевага надавалася не силі зброї, а силі розуму. У зовнішній політиці використовувались усі можливості дипломатії, з-поміж яких чільне місце посідали міждинастичні шлюби. Недарма Ярослава Мудрого часом називають сватом і тестем Європи. Своїми діяннями цей князь заслужив у нащадків прізвисько Мудрий.

Очоливши Давньоруську державу після Володимира, князь Ярослав Мудрий дбав про її столицю – Київ. Було це вже велике місто, що мало понад сто тисяч мешканців. З усіх сторін з’їздилися до Києва свої та чужі люди: чи то купити, чи продати щось, чи за іншою своєю власною або й державною справою, чи до суду, чи до уряду, чи помолитися. Титмар Мерзебургский вважав Київ в цей час дуже великим і міцним містом, в якому 400 церков та 8 базарів. Адам Бременский називав Київ суперником Константинополя, «блискучою прикрасою».  

Ярослав залишився в історії як великий містобудівник. При ньому в Києві було побудоване нове «Місто Ярослава», Київ набагато розширив свої межі. Територія Києва, яка значно збільшилась, була обнесена високими валами. Довжина цих гіганських земельних стін, висота яких досягала 14 і ширина 16-18 метрів дорівнювала 3.5 км. Площа, оточена новою лінією укріплень у 7 разів перевищувала первісну і сягала 72 га. Перед валом знаходився глибокий рів, а вал доповнювала стіна з дубових колод. Давній город, що стояв на горі, не мав змоги вже помістити під час небезпеки всіх мешканців. Ярослав розширив його втроє й наново укріпив. Довкола йшли високі вали, збудовані з каміння й землі, з дерев’яними й мурованими вежами, з глибоким ровом, що через нього вели мости.

Місто Ярослава мало троє воріт. Найславнішими були Золоті ворота з південного заходу, збудовані з каміння та цегли й покриті золотою бляхою. Свою назву отримали від схожості з константинопольськими Золотими воротами. Золоті ворота в Києві – одна з небагатьох споруд Київської Русі, що дійшли до наших часів. Включені до Списку Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО, Золоті Ворота були побудовані в 1037 році. Вони були частиною оборонного спорудження та служили парадним в’їздом до міста – це була широка арка з бойовим майданчиком над нею, в центрі якої була споруджена білокам’яна церква Благовіщення. Цей дивовижний витвір давньоруських зодчих викликав захоплення сучасників і наводив жах на ворогів своєю неприступністю. Крім оборонних цілей Золоті ворота мали також і тріумфальний характер – тут зустрічали іноземних послів і іменитих гостей, проводжали воїнів на захист Батьківщини, під склепінням воріт проходили князівські дружини, які поверталися з походів.

У 1037 році Ярослав в ознаменування блискучої перемоги над печенігами і на місці битви заклав храм – собор Святої Софії. Він був названий, так само, як і головний собор Константинополя, і в тім була своя політична символіка. В Ієрусалимі дорога від Золотих воріт йшла до Ієрусалимського храму, у Візантії дорога від Золотих воріт йшла до храму святої Софії. За Візантійською традицією, Ярослав дорогу від Золотих воріт направляє до Софійського собору, усьому світові заявляючи, що Київська Русь – спадкоємиця слави цих держав!

Собор Святої Софії в Києві захоплював увагу, запрошував одним своїм величним виглядом. Він відразу став не тільки релігійним, але й духовним центром країни.  Ярослав та Інґіґерда (після хрещеня Інгигерда прийняла ім’я Ірина) відомі й своєю богоугодною працею у справі поширення та утвердження християнства на Русі. Є відомості, що княгиня Ірина заснувала у Києві перший жіночий монастир в ім’я своєї покровительки – святої великомучениці Ірини і, за звичаєм того часу, не лише опікувалася, а й управляла ним.  До середини ХХ століття дивилась в небо одна з колон собора цього монастиря. Зараз про храм нагадує тільки назва тихої вулочки в центрі міста.

Ярослав похований у мраморному саркофазі Софійського собору. У написі на стіні храму він названий как «цесар» (цар). Митрополит Іларіон називав Ярослава «руським каганом». 

Ярослав був ревним поборником відкриття шкіл, розвитку грамотності. За його часів були створені перші бібліотеки, одержала визнання і підтримку перекладацька діяльність. Багато книг древніх авторів, творів візантійських батьків церкви й істориків були переведені на слов’янську мову. 1037 рік став знаменним ще і тим, що у цей час зароджується руське літописання. Створюється Найдавніший літописний руський звід, і його пов’язують з будівництвом Софійського собору. Були споруджені численні церкви. У той час у Києві нараховували близько 400 церков. За його князювання було закладено Києво-Печерську Лавру.

У Києві Ярослав заснував і пізніше опікувався монастирем святого Георгія, названого ним на честь свого небесного покровителя (хресне ім’я князя – Георгій–Юрій). Окрім цього, Ярослав збудував багато інших церков, сприяв розвитку духовної освіти. Ярослав не просто читав книжки чи купляв их (до речі, дуже багато), але і створив бібліотеку руських та грецьких книг, яку передав Софійському собору – для всіх бажаючих. Що цікаво,– князь Ярослав, схиляючись перед іноземною вченістю, наказав переводити книжки з грецької мови на слов’янську, щоб учились люди рідній грамоті, а не іноземній. Чи може і нам взяти за взірець того ж!

Київська Русь за Ярослава Мудрого була великою і могутньою державою Європи, досягнувши найвищого розвитку завдяки його розуму, вдалій політиці.      Князь, проживши яскраве і досить довге життя, помер на 76 році. Діяння князя були спрямовані на благо держави, на її розвиток і процвітання, і Київ – це витвір його рук, розуму і праці.  Мимоволі закрадається думка про те, що якби наступні, особливо сучасні, правителі України були такими ж мудрими, як Ярослав, то держава була найпередовішою державою в світі. Сяяла на весь світ золотоверхими куполами, блищала Золотими Воротами, гомоніла яскравими базарами, говорила різними мовами! А що ж наробили ми? Схаменіться, людоньки! Прах Ярослава волає нащадкам: Діти, діти, що ж ви наробили! Слово моє ви порушить посміли! Тяжкою працею, дочками й синами, мир вам і розквіт зоставив! Славнеє місто, Київ великий, золотоверхий і мирний вам на щастя збудував, рубежі укріпив. Що ж ви, діти наробили: Бога забули, Київ кров’ю залили, димом, як тисячоліття назад закоптили? Через століття сини гинуть, а матері і жінки, на валу ридма ридають, війну проклинають! Боже, даруй нашій землі мудрість і мир!

Методичний центр Запорізької єпархії УПЦ

Светлана Борхович

Комментариев нет

Читайте также

Пасхальный визит

В Светлый Понедельник, 06 мая, клирик храма Святого Апостола Иоанна Богослова г. Запорожье протоиерей Дмитрий Лопатко поздравил с Пасхой людей с ограниченными возможностями.

13 мая в Покровский архиерейский собор прибудет частица мощей святителя Игнатия (Брянчанинова)

13 мая, в день памяти святителя Игнатия (Брянчанинова), епископа Кавказского в Покровский архиерейский собор города Запорожья из ризницы Высокопреосвященнейшего Луки, Митрополита Запорожского и Мелитопольского для поклонения будет доставлена частица мощей святого. За Божественной литургией свои молитвы вознесет все духовенство Запорожской епархии УПЦ во главе со своим правящим архиереем владыкой Лукой. Приглашаем жителей и гостей города Запорожье почтить память святого угодника Божьего и разделить с нами радость духовного торжества. Встреча святыни в 9.00.

Владыка возглавил богослужение в Светлый Понедельник

06 мая 2024 года, в первый день Светлой Седмицы, день памяти великомученика Георгия Победоносца, Высокопреосвященнейший Лука, митрополит Запорожский и Мелитопольский совершил Божественную литургию в Городницком во имя великомученика Георгия Победоносца ставропигиальном мужском монастыре.

«Ибо так возлюбил Бог мир, что отдал Сына Своего Единородного, дабы всякий верующий в Него, не погиб, но имел жизнь вечную»

В Пасхальную ночь с 04 на 05 мая 2024 года Высокопреосвященнейший Лука, митрополит Запорожский и Мелитопольский возглавили праздничное богослужение в Свято- Покровском архиерейском соборе, по окончании которого обратился с праздничной проповедью.

24.03.2024
В День Торжества Православия в Запорожье прибудет чудотворная икона Божией Матери «Страстная»
14.05.2024
Состоялся семинар для духовенства по психологии общения
13.05.2024
Возложение цветов к памятнику Советскому солдату
13.05.2024
Владыка возглавил праздничное общеепархиальное богослужение
12.05.2024
«Если Бог сотворил такую красоту на Земле…
12.05.2024
В память о воинах Великой отечественной войны …
12.05.2024
«Цель земной жизни человека неизменна – стяжание Божественной благодати»
12.05.2024
«Пасхальная радость является мерилом нашей любви к Богу и друг другу»
12.05.2024
«Пасхальная радость способна освятить даже развращённые сердца»
11.05.2024
О ВРЕМЕННОМ ПРЕКРАЩЕНИИ ПУБЛИКАЦИЙ НА КАНАЛЕ «ЛЕКАРЬ.ZP»
10.05.2024
ОБРАЩЕНИЕ МИТРОПОЛИТА ЛУКИ ПО ПОВОДУ ДНЯ МАТЕРИ
08.05.2024
Пасхальный визит
08.05.2024
Владыка возглавил богослужение в Светлый Понедельник
08.05.2024
«Ибо так возлюбил Бог мир, что отдал Сына Своего Единородного, дабы всякий верующий в Него, не погиб, но имел жизнь вечную»
08.05.2024
Воскресіння Христове в Церкві Архістратига Михаїла Вільнянського благочиння
08.05.2024
«Радости вашей никто не отнимет у вас» (Ин. 16:22).
07.05.2024
БЛАГОДАРСТВЕННОЕ ОБРАЩЕНИЕ К ДУХОВЕНСТВУ И ВЕРУЮЩИМ ЗАПОРОЖСКОЙ ЕПАРХИИ УПЦ ЗА МОЛИТВЕННУЮ ПОДДЕРЖКУ ВО ВРЕМЯ СУДЕБНОГО ЗАСЕДАНИЯ
06.05.2024
В Великую Субботу в стенах архиерейского собора состоялось Таинство Крещения
06.05.2024
Пасхальное поздравление для воспитанников психоневрологических интернатов Запорожской области
06.05.2024
Встречайте апрельский номер газеты «Летопись Православия»!
04.05.2024
Пасхальное послание Высокопреосвященнейшего Луки, митрополита Запорожского и Мелитопольского пастырям, монашествующим, казачеству и всем боголюбивым чадам Запорожской епархии
04.05.2024
«Истинно говорю тебе, ныне же будешь со Мною в раю»
04.05.2024
Запорожский митрополит совершил Утреню Великой Субботы с чином погребения Святой Плащаницы
04.05.2024
Архиерейское богослужение в Великий Пяток
04.05.2024
«Поклоняемся страстям Твоим, Христе»
04.05.2024
«Уничижил Себя Самого, приняв образ раба» и «смирил Себя, быв послушным даже до смерти, и смерти крестной»
04.05.2024
Владыка возглавил праздничное богослужение в четверг Страстной седмицы
30.04.2024
Вітальні пасхальні листівки для захисників і захисниць від вихованців недільних шкіл
28.04.2024
50 лет со Дня Рождения!!! Почтили память усопшего протоиерея Сергия Тараненко
28.04.2024
«Каждый церковный праздник делает нас соучастниками истории нашего спасения»
28.04.2024
«Благо, даруемое нам Господом, касается не столько нашего настоящего, сколько нашего будущего»
27.04.2024
Владыка освятил часовню в честь святителя Луки Крымского
27.04.2024
«Воскрешение праведного Лазаря есть предвестие нашего воскресения»
26.04.2024
В Запорожской епархии молились о душах погибших ликвидаторах аварии на ЧАЭС
26.04.2024
Владыка сердечно поздравил всех «душеполезную совершивших Четыредесятницу»
23.04.2024
Православные христиане всегда стараются помочь своим ближним
23.04.2024
Читацький простір вихованців недільних шкіл Запоріжжя
22.04.2024
«Если мы хотим быть источниками живой воды для этого мира, мы всегда должны быть со Христом»
22.04.2024
«Для любого человека Матерь Божия всегда остаётся Первой Помощницей и Заступницей»
21.04.2024
Зустріч вчителів недільних шкіл в Запоріжжі
19.04.2024
Владыка совершил утреню с чтением Акафиста Божьей Матери

Новости на видеоканале епархии

ул. Кияшко, 26 г. Запорожье, 69041 38 (061) 224-83-95